Parafia NMPWW w Aleksandrowie Kujawskim


Idź do treści

Ognisko Patriotyczne

Galerie > 2011

„…Na Polski imię, na Jej cześć,
podnosim czoła dumne…”
M. Konopnicka

11 listopada 2011 roku w Aleksandrowie Kujawskim, z inicjatywy Patrolu Wędrowników „Cichociemni”, działającego przy 16 Aleksandrowskiej Drużynie Harcerzy imienia Romualda Traugutta oraz Zastępu Zastępowych 28 Aleksandrowskiej Drużyny Harcerek „Świtanie”, odbyła się akcja społeczna pod nazwą „Ogniska Patriotyzmu”.
„Ogniska Patriotyzmu”, dzieło Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, to akcja skierowana do wszystkich, dla których cennymi wartościami są szacunek wobec tradycji i umiłowanie Ojczyzny. Pomysł na ubogacenie i ożywienie świętowania Dnia Niepodległości pojawił się po raz pierwszy w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu. Stamtąd wypłynęła myśl, by 11 listopada, w wielu miejscach w Polsce, o tej samej godzinie rozpalać ogniska przy których śpiewane będą patriotyczne pieśni.
Rozumiejąc istotną rolę jaką odgrywa patriotyzm w życiu Polaków, harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, postanowili zorganizować „Ognisko…” w Aleksandrowie Kujawskim. Jak się okazało, był to doskonały pomysł, który przypadł mieszkańcom do gustu. Młodych wiekiem i duchem nie przeraziła tego dnia ani mało zachęcająca pogoda okraszona jesiennym mrozem, ani późna pora.
Równo o godzinie 19.00, na boisku przy kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, druhowie rozpalili symboliczne ognisko. Po odśpiewaniu obrzędowej pieśni: „Płonie ognisko i szumią knieje…” oraz przywitaniu przez księdza proboszcza Zbigniewa Adamiaka licznie przybyłych, wszyscy udali się do dolnego kościoła, gdzie odbył się harcerski „kominek”. W tym miejscu warto dodać, że ognisko, pilnowane na zmianę przez dwóch harcerzy, płonęło przez cały czas trwania spotkania.
Gdy w prezbiterium zajaśniały świece, przy akompaniamencie gitary rozpoczęły się śpiewy, między którymi wyznaczeni harcerze czytali informacje na temat walk o niepodległość naszego kraju. W międzyczasie, ksiądz wikariusz Tomasz Wierzchowski opowiedział gawędę, po której wszyscy zebrani, trzymając się za ręce utworzyli krąg, by przy piosence : „Ogniska już dogasa blask” pożegnać się i przekazać sobie dobre życzenia.
Wiele serdecznych komentarzy i podziękowań, płynących od mieszkańców Aleksandrowa, jest dowodem na otwartość naszej kujawskiej społeczności. To piękny wyraz ciągłego zafascynowania historią, przywiązania do kraju, chęci zawiązania wspólnoty nie tylko w momentach tragicznych, lecz głównie tych napawających dumą. Dzięki świadectwu jakie dali wypełniający kościół mieszkańcy, wśród których odnaleźć można było zarówno dzieci, młodzież, członków grup rekonstrukcyjnych, rodziców i osoby starsze, rodzi się wiara w solidarność naszego narodu. Dlatego, tworzy się kilka nowych pomysłów „wspólnotowego” świętowania i być może następne odbędzie się już 15 sierpnia.
Nie byłoby jednak całej tej akcji, gdyby nie praca jaką w jej organizację włożył druh Dariusz Jankowski oraz Salezjanie. Ponadto szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do księdza Leszka Malinowskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, który podarował nam drewno potrzebne do ułożenia ogniska.
Mamy nadzieję, że z roku na rok „Ogniska Patriotyzmu” będą łączyć co raz większe kręgi Polaków. Obyśmy i w przyszłym roku mogli spotkać się w tym samym, lub jeszcze większym gronie, by znów, z całych sił wyśpiewywać miłość „Tej co nie zginęła”.

pwd Aleksandra Jachimek sam

Strona główna | Salezjanie w Aleksandrowie | Historia Parafii | Duszpasterze | Kontakt | Galerie | SDM2016 | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego